01:59, 29 березня 2024 року

Гостьова книга
Підписатися на
розсилку новин
Пошук
Друзі сайту
З колекції

Нас цікавить ваша думка

Філокартія

.: Історія :: Сокаль :: Сокальщина ::

Історія

 Поштова листівка зародилась у ХІХ ст. як форма дешевої кореспонденції. Спочатку це була листівка без зображення, лише із текстом та штампами. У 1878 році в Австрії виходить перша листівка із зображенням. Метод накладання зображення на папір - літографічний. Це коли художнику треба було змальовувати зображення із фотографії наносячи їх на пластини з яких штампувалися листівки. Пізніше їх почали розмальовувати (хромолітографія), оздоблювати барельєфами, орнаментами.

На зворотній стороні відводилось місце для адреси, що практично не залишало багато місця для тексту. Тому досить часто текст писався на лицевій стороні у полі білої рамки. Така рамка, як правило, мала ширше поле внизу, чи по боках, спеціально відведеного для тексту чи поздоровлення. Та досить часто цей текст закінчувався на зображенні. Тому пізніше зворотню сторону розділили лінією на дві частини: для тексту та для адреси. Лицева сторона ж друкується без рамки чи з тоненькою естетично пропорційною рамкою.

Епіграф, тобто підпис, до зображення міг однаково писатись як на лицевій так і на зворотній сторонах. Так само як і автор зображення, друкарня і т.п.

На кінці ХІХ початку ХХ ст. листівка набрала вигляду фотографії у чорно-білому кольорі чи сепія. І уже в 1910 році вийшли перші фотолистівки. Їх метод виготовлення — проста фотографія. Секрет її лише був у тому, що робилась вона на фотопапері, зворотня сторона якого мала вигляд зворотньої сторони листівки. Такі фотолистівки найбільш цінні, так як їх тираж дуже малий, якщо й не єдиний екземпляр.

Тематика зображення найрізноманітніша: архітектурна, етнічні костюми, техніка, мілітарія, еротика, флора-фауна, репродукції. Реклама на листівці, листівка двійна, трьохвимірна, музична, нестандартна й артистична та, звичайно, авторська. Тобто тисячу й одна ідея для колекціонування. Так само як можна їх колекціонувати за видавництвом, автором зображення чи поштового штампу.